https://www.beidealnow.com/weight-loss-program-costs
Weight Loss CostsIdeal Wellness Centers is a certified Ideal Protein clinical location that focuses on the overall long-term success of each client by using the Ideal Protein "Ideal Approach" method.  This method is the "Standard of Care" of Ideal Protein that provides you, the dieter, the way the program was intended and not an altered version.  It is not about losing weight but maintaining weight after dieting. Our Providers and Coaches are nutritional and weight loss specialists and have years of experience in helping patients understand the healthy way to lose weight, providing them with the ongoing support necessary to achieve long-term weight loss results. WHAT DOES WEIGHT LOSS COST YOU?Weighing Mass Market Diet Program Costs and How It Boils Down (Weight Down, to be Exact) Deciding if weight loss is worth the cost?  Arguably there is everything to gain by starting a weight loss plan but the loss isn't actually experienced until the weight is gained back.   If a price was to be placed upon your health then it wouldn't be discussed in coin but in loss of life years.  Those that start a weight loss program above a BMI of 30 and reduce that number could add 9.44 years back onto their life.  This gives a whole new meaning to cost per pounds lost, but for the sake of money here is are the comparables... Ideal Protein Weight Loss Program:Clinic Partner Claim: Lose 2-4 lbs/weekTypical Cost/month: $500Working out to a Cost per Pound of $41The success of Ideal Protein has been a grassrootseffort and Physician education providing theirclients, not just a solution to losing weight effectivelybut provide the support, coaching, and educationto live a healthy lifestyle without all the extra costs.  Ideal Protein has the only medically designed weightmaintenance program in the industry, clients areseeing a 69% success rate of 3 years or more ofretaining their weight loss results.  There is no price comparable to this success, as many commercial companies are not able to track their long-term results.   Weight Loss Program Cost Comparables:Reference CBS News - January 2010 WEIGHT WATCHERSClaim: Lose Up to 8 lbs/month
Typical Cost/month: $716
Working out to a Cost per Pound of $90
Weight Watchers is the industry leader. It is considered to be the AA for overeaters and food addicts. The program encourages sensible diet and behavioral changes such as healthy foods with emphasis on portion control, support, exercise and attitude. It's easy to follow. You get a sense of what makes you feel full and what's high in nutrients. The average cost of the program for a month is $716 which is reasonable for a commercial diet program. This includes food, weekly group meetings, access to the Weight Watchers website. That averages out to about $90 a pound. NUTRISYSTEMClaim: Lose Up to 8 lbs/month
Typical Cost/month: $529
Working out to a Cost per Pound of $66
This is a different type of program altogether. You choose from various types of pre-packaged portion controlled meals. There are over 160 foods to choose from, some available at a 15% discount if you buy from Walmart or Costco. There is no counting calories, counting carbs, or points. Also, there is unlimited phone counseling for Nutrisystem. There is also no cooking, and the food is delivered directly to your door. The average cost per month is $529 and based on losing about 8 pounds a month that makes $66 a pound. That makes it one of the most affordable, a big draw in a down economy. ATKINSClaims: Up to 21 pounds first month; Up to 12 pounds/mo after that
Typical Cost/month $948
Working out to Costs per Pound of Cost per pound: $45/first mo and $79/mo after SOUTH BEACH DIETClaims: Up to 17 pounds first month; Up to 8 pounds/mo after that
Typical Cost/month $818
Working out to Costs per Pound: $48/first mo; $102/mo after
These two diets have the highest monthly costs, about $1000 each. That's because you are loading up on pricey proteins. But, notice that these are some of the lowest costs per pound, particularly in the first 2 weeks, which is an induction period! That means that there is a strict ban on certain foods, so that brings that first month cost down to under $50 a pound for both programs. The months after that the costs go up because you are losing about half as much weight as the induction period. On Atkins you are looking at $79 a pound, which allows you to eat butter, eggs and bacon. On South Beach, which puts great emphasis on "good fats" your average cost is going to be $102 a pound. Read More... CBS Article - © 2010 CBS. All rights reserved.